Avrupa

Published on Ağustos 17th, 2020

0

İzlanda’da yasadan “anne” ve “baba” çıkıyor, “ebeveyn” geliyor

İzlanda’daki yeni yasal değişiklik toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamındaki önceki adımların devamı niteliğinde.

İzlanda’da Adalet Bakanı Âslaug Arna Sigurbjörnsdôttir’ın parlamentoya gönderdiği tasarının yasalaşması durumunda mevcut yasalardaki môðir, moder (anne)  ve faðir, fader (baba) kelimeleri kaldırılacak ve yerini cinsiyet içermeyen “ebeveyn” kavramı alacak.

Bu da, bir çocuğun iki yasal babası veya iki yasal annesi olmasına izin verecek.

NÖTRAL CİNSİYET KİMLİĞİ HAKKI TANINMIŞTI

İzlanda hükümeti, geçtiğimiz yılın haziran ayında yasalarda değişiklik yaparak bireylerin yasal cinsiyetlerini seçme haklarını kabul etti.

Tasarı, Yeşil Sol’un lideri Başbakan Katrin Jakobsdôttir, tarafından gündeme getirilmişti.

Değişiklikle kimlik ve nüfus kayıtlarında X olarak adlandırılan üçüncü ve nötral bir cinsiyet uygulaması da başlatıldı. Yasa yürürlüğe girdiği günden itibaren İzlandalılar cinsel kimliklerini istedikleri gibi belirliyebiliyor.Reklam

Ayrıca çocuklara verilecek adlara daha önce getirilen kısıtlamalar da kaldırıldı. Ebeveynler çocuklarına istedikleri adları verebiliyor. Kurumlar ve nüfus müdürlüklerinin çocukların isimlerine müdahale etme hakları artık yok.

Merkez Parti, yasanın ertelenmesini talep ederken parlamentodaki diğer partiler üçüncü ve nötral bir cinsiyetin yasallaştırması üzerinde anlaşmaya varmıştı. Oylamada 3 Merkez Partili oy kullanmazken oturuma katılan diğer 45 milletvekili tasarının yasallaşması için oy kullanmıştı.

ÖNCEKİ ADIMLARIN DEVAMI NİTELİĞİNDE

Yeni yasal değişiklik ise toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamındaki önceki adımların devamı niteliğinde. Yeni tasarıya göre, İzlanda yasalarında môðir, moder (anne)  ve faðir, fader (baba) kelimeleri kaldırılacak.

Yasalardaki değişiklik İzlanda Hükümetinin LGBTİ+’ların hakları konusunda lider ülke olma hedefine bağlı olarak gündeme getirilmişti.

Öte yandan “cinsiyetlerinin yasal olarak tanınması” karşılığında transları kısırlaştırmaya zorlayan dünyadaki bazı ülkelerden farklı olarak İzlanda’da böyle bir şart bulunmuyor. İzlanda’da bir trans erkek yasal olarak hamile kalabilir ve bir çocuk doğurabilir, bir trans kadın da yasal olarak çocuk sahibi olabilir.

(Evrensel)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑