Kadın

Published on Ekim 21st, 2021

0

Kadınlar Çilem’in özsavunma hakkını savundu

Özsavunmasını uygulayan Çilem Doğan’ın Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nde görülen duruşması sonrası kadınlar Yargıtay önünde açıklama yaptı. Çilem Doğan’ın hayatını savunduğunu hatırlatan kadınlar, meşru müdafaa hükümlerinin uygulanması gerektiğini söyledi.

Çilem Doğan ile ilgili ceza kararıyla ilgili duruşmanın Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nde görülmesinin ardından açıklama yapıldı.

Açıklamaya, İstanbul, Ankara, Adana ve Konya Barolarından kadın avukatlar, İstanbul Kadınlar Birlikte Güçlü, Adana Kadın Platformu, Ankara Kadın Platformu, Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi üyeleri, HDP İstanbul milletvekili Züleyha Gülüm ve SKM MYK üyesi Ebru Yiğit de katıldı.

Açıklamada konuşan Adana Barosu’nun Toplumsal Cinsiyet ve Hukuk Çalışmaları Grubu’ndan avukat Cemre Topal, Çilem Doğan ile dayanışmaya geldiklerini söyledi.

TOPAL: DEVLET ÇİLEM’İ KORUMADI
Çilem’i devletin korumadığına işaret eden Topal, kendi hayatını savunmak zorunda kaldığını belirtti. Yerel mahkemenin bu durumu görmeyerek Çilem Doğan’a ceza vermesine tepki gösteren avukat Topal, “Cezalandırılması gereken müvekkilimiz değildir. Müvekkilimiz meşru müdafaa hükümlerinden yararlanması için savunmalarımızı Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’ne ilettik. Beklentimiz 4 Kasım’da müvekkilimizin meşru müdafaa hükümleri gereği beraat etmesidir” diye konuştu.

YILDIZ: HAYATINI SAVUNAN KADINLARIN YANINDAYIZ
Avukat Songül Yıldız da hayatını savunmak zorunda kalan kadınların yayında olduklarını vurguladı. Devlet mekanizmalarının kadınları erkek şiddetinden korumadığını kaydeden Yıldız, “Şiddeti engellenmeyen erkekler ve kendilerini koruyacak yollar bulamayan kadınların öldürmek zorunda kalıyorlar. Hayatını savunmak, bu yüzden öldürmek zorunda kalmış bir kadının meşru müdafaa hükümlerinden yararlanması gerekiyor” dedi. Yargıtay’ın ‘meşru müdafaa’ yönünde karar vererek yerel mahkeme kararını bozması gerektiğini belirten Yıldız, “Olması gereken budur. Kadın dayanışması güçlendirir. Kadınlar hayatını savunan kadınların yanında olduğu sürece bu hiç boş bir umut değildir” diye konuştu.

Açıklamanın ardından kadınlar, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganlarını attı. Polis kadınların slogan atmasına müdahale etmeye çalışsa da kadınlar slogan atmaya devam etti.

(ETHA)

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑