İnsan Hakları

Published on Ocak 13th, 2022

0

Köln’de hasta tutsaklar için adalet nöbeti düzenlendi

Dayanışma’nın Sesi Derneği’nin Almanya’nın Köln kentinde gerçekleştirdiği ”91. Adalet Nöbeti’ eyleminde, Türkiye’de yurtdışı yasağından geri dönemeyen Alman vatandaşları Hamide Akbayır ve Mahmut Güneş ile Aysel Tuğluk ve İsmail Yılmaz başta olmak üzere tüm hasta tutsakların durumuna dikkat çekti.

Avrupa Demokrat (Köln)

Almanya’nın Köln kentinde tutuklu gazeteciler ve siyasi tutuklu Alman vatandaşları ile dayanışma çalışması yürüten Dayanışma’nın Sesi Derneği, 91. Adalet Nöbet eylemini düzenledi. Tren İstasyonu önündeki Dom Meydanı’nda gerçekleştirilen 91. dayanışma nöbetinde, 2021 yazından bu yana geri dönemeyen eski Ren-Westfalya Eyalet Milletvekilli Hamide Akbayır ile Bochum kentinde yaşayan Mahmut Güneş’in durumuna dikkat çekti.

Eylemde ilk konuşmayı Hamide Abkayır’ın oğlu Merdan Akbayır yaptı. Akbayır, “Annem Eylül ayından bu yana Türkiye’de rehin tutulmakta, haftada iki gün imza vermesi gerekiyor ve halen iddianame ortaya yoktur” dedi. Akbayır, “Annem Köln’de yürütülen dayanışma çalışmasından moral ve güç alıyor” dedi. Ardından konuşan Mahmut Güneş’in kızı Zeliha Güneş ise, “Babamın hapishaneden çıkmasına çok sevindik ama halen yurtdışı yasağı var ve henüz bir gelişme olmadı” dedi.

AYSEL TUĞLUK İÇİN KAMPANYA’YA DESTEK

Dayanışma’nın Sesi Derneği olarak hasta tutsak eski HDP Milletvekilli Aysel Tuğluk için başlatılan “1000 kadın kampanyasına” destek verdiklerini duyurdular. Aysel Tuğluk başta olmak üzere tüm HDP Milletvekilli ve Belediye Başkanların derhal serbest bırakılması istendi. Eylemde ayrıca hasta tutsak İsmail Yılmaz’ın durumuna dikkat çekildi. 3 Ocak günü İHD’nin yaptığı açıklamayı özetleyerek okundu.

Ardından AGİF adına konuşan Ersin Sedefoğlu ise, “Pandemi sürecini bahane ederek siyasi tutsakları daha ağır tecrit altında tutmaya çalışıyorlar. Sohbet, Görüş gibi sosyal haklarını corona pandemi bahanesiyle yasaklandı” dedi. 

Eylemde ayrıca tutsak alman vatandaşları Patrick Kraicker, Nahid Taghavi’nin resimleri taşındı. 

Tags: , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑