Emek

Published on Ekim 25th, 2020

0

Maden işçileri: Taleplerimiz karşılanmazsa yarın Ankara’ya yürüyeceğiz

Ödenmeyen alacaklarının ödenmesi ve madenlerde iş güvenliği koşullarının sağlanması için 56 gündür direnişte olan Ermenekli maden işçileri talepleri karşılanmazsa yarın 17.00’da Ankara’ya yürüyeceklerini duyurdu.

Ödenmeyen ücretleri ve tazminatları için yaklaşık iki aydır direnişte olan ve kısa süre önce alacaklarının bir kısmı hesaplarına yatırılan Ermenekli maden işçilerinin direnişi sürüyor.

Bağımsız Maden-İş Sendikası’nda örgütlenerek madenlerde iş güvenliğini sağlanması ve ödenmeyen alacaklarının ödenmesi için direnişe geçen işçiler, çıplak maaşlarının yatmasıyla sorunun bitmediğini yıllık izin paralarının, fazla mesai ücretlerinin ve tazminatlarının hala yatırılmadığını belirtmişti.

56. gününde direnişe devam eden işçiler yaptıkları açıklamada, yarın saat 17.00’a kadar talepleri karşılanmazsa Ankara’ya yürüyeceklerini duyurdu.

İşçiler ayrıca Seba Madencilik’te iş güvenliği koşulları olmadan çalışmanın sürdürüldüğüne dikkat çekerek daha önce bu koşullar nedeniyle bir işçi katliamı yaşayan Ermenek’te somut adım atılması için daha ne beklendiğini sordu.

İşçiler açıklamalarında şunları kaydetti: “Bizim sorunumuzu çözün. İş güvenliği olmadığını bağıra bağıra anlatmamıza rağmen, TKİ müdürüne anlatmamıza rağmen Seba Madencilik’te çalışma var. An itibariyle 20 kişi madende çalışmakta. Bir 18 kişinin daha hayatını kaybetmesini mi bekliyorsunuz, bu sorunların çözülmesi için. Bütün yetkililer bu işten sorumludur. Artık sabrımız kalmadı. Bugün son gün. Yarın saat 5’te hazırlıklarımız tamam. Ankara yürüyüşüne başlıyoruz.”

(Evrensel)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑