Avusturya

Published on Ekim 13th, 2020

0

MİT’in suikast listesindeki Berivan Aslan yeniden vekil seçildi

Avusturya’da yapılan seçimlerde % 14 oy alan Yeşiller Partisi’nden aday olan Berivan Aslan yeniden eyalet milletvekili seçildi.

Yeniden vekil olan Berivan Aslan, 2013-2017 arasında milletvekilliği yapmış ancak partisi yeşillerin son seçimlerde % 4 oy alarak parlamento dışı kalmasıyla üniversitede öğretim üyeliğine başlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde polise teslim olan İtalyan pasaportlu bir Türk, kendisine Türk makamları tarafından aralarında Aslan’ın da bulunduğu bazı muhaliflere saldırı düzenleme görevi verildiğini itiraf etmişti. Berivan Aslan, bunun üzerine sokakta aktif seçim çalışmalarına ara verdiğini açıklamıştı.

Seçimlerden sonra bir açıklama yapan Aslan, “Vekil olarak tekrardan siyasete geri dönmem beni çok sevindiriyor. Dayanışmanız ve desteğiniz için çok teşekkür ederim! güzel günler gelecek. Buna eminim. Yeter ki boyun eğmeyelim!” dedi.

Avusturya seçimlerinde Türk partisi olarak bilinen Söz Partisi ise barajı aşamadı (%1,6). AKP’nin yurtdışı örgütü yaptığı açıklamada, Avusturya seçimlerinde ana akım partilere oy verilmesini istemişti.

Sağcılar oy kaybetti

Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan belediye seçimlerinde aşırı sağcı parti FPÖ (Avusturya Özgürlükçü Partisi) 23.1 oy kaybetti. Seçim sonuçlarına göre; Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) yüzde 42.2 birinci parti oldu.

Öte yandan Viyana Eyaleti ve Belediyesi seçimlerine 26’ncı sıradan sosyal demokratların adayı olarak giren Şafak Akçay da, Viyana Eyalet milletvekili olarak seçimi kazandı.

(Yeni Yaşam Gazetesi)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑