Çocuk

Published on Şubat 26th, 2021

0

Pakistan, çocukların şiddetle cezalandırılmasını yasakladı

Pakistan, çocukların “fiziksel olarak cezalandırılmasını” yasaklayan bir yasayı kabul etti. Çocuklara yönelik şiddeti engellemeyi içeren yasa, Pakistanlı aktivistlerin uzun uğraşları sonucu Pakistan Ulusal Meclis’inde kabul edildi.

Pakistan’da çocuklara yönelik şiddetin durdurulmasını ve şiddet uygulayanların ceza almasını içeren yasa tasarısı, insan hakları aktivistlerinin uzun uğraşları sonucu Ulusal Meclis’te kabul edildi. Şimdilik sadece Pakistan’ın başkenti İslamabad’da geçerli olacak uygulamanın ülkenin geri kalanında da geçerli olması bekleniyor.

Pakistan’da insan hakları aktivistleri tarafından “tarihi” olarak nitelendirilen “çocuğa şiddet yasası”, çocukların, okullarda, dini kurumlarda ve işyerlerinde dövülmesini ve hatta öldürülmesini engellenmeyi hedefliyor.

Geçen ay, sekiz yaşındaki bir çocuk, Pencap eyaletindeki bir medresede dersi ezberlemediği için öğretmeni tarafından dövülerek öldürülmüştü. Haziran 2020’de, İslamabad’da hizmetçi olarak çalışan sekiz yaşındaki başka bir kız çocuğu, evcil papağanlarının kaçmasına izin verdiği için işverenleri tarafından ölümüne dövülmesinin ardından sosyal medyada yayınlanan cep telefonu görüntüleri ve diğer olaylar, fiziksel cezanın yasaklanması tartışmalarına yol açtı.

İLK ETAPTA İSLAMABAD İÇİN GEÇERLİ OLACAK YASAYA ÜLKENİN GERİ KALANININ DA UYMASI BEKLENİYOR

Ulusal Meclis tarafından kabul edilen tasarı, çocuğa şiddetin cezalandırılmasını içeriyor. Resmi ve gayri resmi işyerlerinde, dini, hükümet ve özel kurumlar dahil çeşitli eğitim ortamlarında her türlü fiziksel cezayı yasaklıyor. Pakistan’ın farklı eyaletlerinde bazı fiziksel ceza yasaları olsa da mevcut yasa sadece İslamabad için geçerli, ancak ülkenin geri kalanının eninde sonunda Ulusal Meclis’in aldığı kararı uygulayacağı düşünülüyor.

Çocuğa şiddet yasasıyla ilgili The Guardian’a açıklamalarda bulunan Ulusal Meclis üyesi Mehnaz Ekber Aziz, yasanın kabul edilmesinin tarihi olduğunu vurguladı. Yasayla ilgili Aziz, “Çocuklar, toplumumuzda her zaman sessiz kaldı. Bu ülkede bedensel ceza artıyor. Şimdiye kadar devletin bu tür şiddet durumlarına müdahale etmek için herhangi bir önlemi yoktu ancak bu yasa, Pakistan’daki çocukların fiziksel ve zihinsel sağlıklarının sağlanması amacına hizmet eden ilk kanun, çocuklara fiziksel ceza yasaktır“ dedi.

“YASANIN BİR FARK YARATMASINI UMUYORUZ”

Suçluların cezalandırılması ve çocukların adalete erişimini sağlamak için yasa tasarısında değişiklik yapan Pakistan insan hakları bakanı Shireen Mazari, “Tasarının bir fark yaratacağını umuyoruz” dedi.

Çocuk hakları aktivisti ve avukatı Syed Miqdad Mehdi, en büyük engelin öğretmenlerin, ebeveynlerin ve velilerin çocukları “iyi niyetle” cezalandırmalarına izin veren Pakistan Ceza Kanunu’nun 89. bölümü olduğunu söyledi. Mehdi, yeni yasa tasarısının ise Pakistan’daki 24 milyon çocuğun okula gitmediği bir zamanda bu boşluğu kapatması için tasarlandığını belirtti.

Ayrıca Mehdi, “Birçok çocuk ceza nedeniyle okulu bıraktı. Kanun caydırıcılık sağlıyor. Düzgün bir biçimde uygulanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

(BirGün)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑