Savaş

Published on Kasım 15th, 2020

0

Paşinyan’a suikast girişimi engellendi

Dağlık Karabağ anlaşması ile tepki toplayan Ermenistan Başbakanı Paşinyan’a suikast girişiminin engellendiği bildirildi. Ermenistan’ın Kelbecer bölgesini Azerbaycan’a vermek için belirlenen süre bugün doluyor.

Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi, Başbakan Nikol Paşinyan’a yönelik bir suikast girişiminin engellendiğini açıkladı. Cumartesi akşamı yapılan açıklamada, bir grubun üyelerinin gözaltına alındığı ve bir silah ve mühimmat deposunun ele geçirildiği belirtildi. Gözaltına alınanlar arasında istihbarat servisinin eski yöneticisi Artur Vanetsyan da bulunuyor. Ülkede istihbarattan sorumlu olan Ulusal Güvenlik Servisi, Paşinyan’ın iç ve dış politikada izlediği tutumdan memnun olmayan grubun Başbakan’a suikast düzenleme ve sonrasında “iktidarı ele geçirme” planları yaptığı bilgisini verdi.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın Azerbaycan ile ateşkes anlaşmasını imzalaması üzerine ülkede protesto gösterileri düzenlenmiş, göstericiler Paşinyan’ı “vatan hainliği” ile suçlayarak, istifasını istemişti.

Ermenistan’ın Kelbecer’in kontrolünü Azerbaycan’a vermesi için belirlenen süre bugün doluyor. Rayon adı verilen idari bölgenin başkenti Kelbecer ve civarındaki köylerde yaşayanların bölgeyi terk ettiği belirtiliyor. Bölgedeki Şarektar köyünden bir er, “Bugün son gün, yarın burada Azerbaycan askerleri olacak” derken, köy sakinlerinden biri terk ettiği evini ateşe veriyor. AFP’ye konuşan Ermeni köylü, “Herkes bugün evini yakacak. Gitmemiz için bize gece yarısına kadar süre verildi” diyor. Bölgeyi terk etmek zorunda kalan Ermenilerin ayrılmadan önce evlerini “düşmana bırakmamak” için ateşe verdikleri belirtiliyor. Bölgede yaşayanların Cuma gününden bu yana evlerini terk ettikleri, bölgede birçok binanın yakıldığı aktarılıyor.

Anlaşma, Ermenistan’ın Ağdam bölgesi ile Kazah bölgesinde Azerbaycan’a ait olan toprakların 20 Kasım’a, Laçin bölgesinin de 1 Aralık’a kadar geri verilmesini öngörüyor.

(DW)

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑