Latin Amerika

Published on Ekim 19th, 2020

0

Şili’de protesto eylemlerinin yıl dönümünde halk yeniden sokağa çıktı

Şili’de geçen yıl başlayan ve 5 ay süren hükümet karşıtı gösterilerin yıl dönümünde binlerce kişi yeniden sokaklara çıktı. Eylemlerde 1 kişi yaşamını yitirdi, 580 kişi gözaltına alındı

Şili’de geçen yıl başlayan ve 5 ay süren hükümet karşıtı gösterilerin yıl dönümünde halk yeniden sokaklara çıktı. 25 Ekim’de yapılacak anayasa referandumuna çağrı yapılan eylemlerde bir kişi hayatını kaybetti, 580 kişi gözaltına alındı.

Başkent Santiago’da protestocuların başlıca toplanma yeri İtalya Meydanı’nda, koronavirüs salgınına rağmen binlerce kişi protesto gösterisi düzenledi. Göstericiler bir yandan hükümet karşıtı sloganlar atarken diğer yandan da halka 25 Ekim’de diktatör Augusto Pinochet döneminden kalma anayasanın değiştirilmesi için yapılacak referanduma katılma çağrısı yaptı.

Şili basınındaki habere göre, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Juan Francisco Galli, dün düzenlenen gösterilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Galli, başkent Santiago yakınındaki La Victoria kentinde güvenlik güçleriyle silahlı çatışmaya giren bir kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Galli, eylemlerde 287’si başkentte 580 kişinin gözaltına alındığını belirti.

Şili'de Ekim 2019'da başlayan ve 5 ay süren hükümet karşıtı gösterilerin yıl dönümünde halk yeniden sokaklara çıktı.

Ülkede geçen yıl 5 aydan fazla devam eden gösterilerde, halkın başlıca talepleri arasında anayasanın yeniden yazılması bulunuyordu.

NE OLMUŞTU?

Geçen yılın Ekim ayından bu yana Şili, eşitsizliğe, adaletsizliğe ve yoksulluğa karşı bir kitlesel protesto dalgasıyla sarsılmıştı. Ardından gelen polis baskısı büyük tepki görmüştü.

Ekim 2019’da metro ücretlerine zamla başlayan protestoları bastırmak için şiddet kullanan Carabineros polisleri tarafından işlendiği belirtilen  8 bin 575 insan hakları ihlali tespit edildi ancak sadece 16 polis görevden alındı.

Şili'de Ekim 2019'da başlayan ve 5 ay süren hükümet karşıtı gösterilerin yıl dönümünde halk yeniden sokaklara çıktı.

Gösteriler sırasında bir dizi kabine değişikliği gerçekleştirildi ve sadece içişleri bakanı üç kere değişti. Ancak polis, haklarındaki sayısız iddiaya rağmen hükümetin desteğini korudu.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri tarafından gönderilen bir heyet ise işkence ve cinsel taciz iddiaları da dahil olmak üzere protestolar sırasında meydana gelen sayısız ihlali ayrıntılarıyla anlatan ve mahkum eden raporlar yayınladı.

Şili'de Ekim 2019'da başlayan ve 5 ay süren hükümet karşıtı gösterilerin yıl dönümünde halk yeniden sokaklara çıktı.

Bununla birlikte, sağcı Devlet Başkanı Sebastián Piñera, iki haftadan kısa bir süre önce BM genel kurulunda yaptığı konuşmada, insan haklarına saygı gibi değerlerin dünya çapında güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Kitlesel ve aylarca süren protestoların ardından gelen anayasa referandumu kararı ise 25 Ekim’de hayata geçirilecek.

(Evrensel)


Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑