Sömürgecilik

Published on Temmuz 23rd, 2021

0

Sömürgecinin yaklaşımı sürekli sorun yaratıyor

AB’nin Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi “Normalleşme konusunda çok az ilerleme kaydettik” açıklamsında bulundu. Sırbistan, hala bağımsızlığını hazmedemediği eski sömürgesi Kosova ile sağlıklı diyaloğun önünde sürekli engel çıkarıyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, tarafların farklı yaklaşımları nedeniyle normalleşme konusunda çok az ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Lajcak, Belgrad-Priştine Diyaloğu’nun ikinci turunun ardından yaptığı açıklamada “Toplantı zordu ve tarafların normalleşmeye yönelik çok farklı yaklaşımlarını gösterdi. Bugün çok az ilerleme kaydettik.” dedi.

Pek çok somut teklifin tartışıldığını belirten Lajcak, “Taraflar baş müzakerecilerin AB’nin kolaylaştırıcılığında düzenli olarak her ay bir araya gelmesine karar verdi.” diye konuştu.

Liderlerin ayrıca üçüncü tur için eylülde Brüksel’de buluşmaya karar verdiğini bildiren Lajcak, iki ülkenin AB üyeliğinin ilişkileri normalleştirmeye bağlı olduğunun altını çizdi.

Sömürgeci Sırbistan ve eski sömürgesi Kosova Diyaloğu, AB ara buluculuğunda 2011’den bu yana sürüyor. Sırbistan, hala bağımsızlığını hazmedemediği eski sömürgesi Kosova ile sağlıklı diyaloğun önünde sürekli engel çıkarıyor.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑