Çocuk

Published on Ekim 19th, 2021

0

UNICEF: Yemen’de her 5 çocuktan 4’ü insani yardıma muhtaç

UNICEF, Yemen’de 2015’ten bu yana çatışmalarda 10 binden fazla çocuğun öldüğü ya da sakat kaldığını, 1,7 milyon çocuğun çatışmalardan ötürü yerinden edildiğini belirterek “Çocuklar gıda eksikliği değil çatışmalar nedeniyle aç” dedi.

  • Yemen’de iç savaşın başladığı Mart 2015’ten bu yana öldürülen veya sakatlanan çocuk sayısı 10 bini geçti. Bu rakam, günde 4 çocuğa tekabül ediyor.
  • Her 5 çocuktan 4’ü insani yardıma muhtaç durumda ve bu rakam 11 milyondan fazla çocuk demek. 
  • 400 bin çocuk, aşırı yetersiz beslenme altında.
  • 2 milyondan fazla çocuk eğitim alamıyor ve 4 milyon çocuğun okuldan ayrılma riski var.
  • Öğretmenlerin üçte ikisi, yani 170 bin kişi son 4 yıldır düzenli maaş alamıyor.
  • 1,7 milyon çocuk, çatışmalardan ötürü yerinden edildi.
  • Aralarında 8,5 milyon çocuğun olduğu 15 milyon sivil, içme suyu, temizlik ve hijyen gibi imkanlara ulaşamıyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü James Elder, BM’nin Cenevre Ofisi’nde düzenlendiği basın toplantısında, Yemen iç savaşının çocukların hayatına etkilerine dair güncel verileri paylaştı.

“Ülke çöküşün eşiğinde”

Yemen’deki insani krizde gelinen son durumu değerlendiren Elder, ülkenin kuzey ve güney bölgelerinde yaptığı gözlemlerde çok sayıda çocuğun zor durumda olduğuna tanıklık ettiğini belirtti:

“Gittiğim bölgelerde çocuk doktorları, öğretmenler ve hemşirelerle görüştüm. Bana anlattıkları hikayeler, ülkenin tam bir çöküşün eşiğinde olduğunu yansıtır cinsten.”

Elder, Yemen’deki insani krize sebep olan unsurların, “şiddetli çatışmalar”, “ekonomik çöküntü”, “sağlık, beslenme, su, temizlik, güvenlik ve eğitim gibi sistemlerin mahvoluşu” ve “yetersiz kalan BM yardımları” olduğunu vurguladı.

“Çocuklar gıda eksikliği değil çatışmalar nedeniyle aç”

Yemen’in, dünyada çocuk olunabilecek en zor ülkelerden biri olduğunu ve durumun daha kötüye gittiğini belirten Elder, Yemen’deki çocukların gıda eksikliğinden değil, çatışmaların devam etmesi nedeniyle aç kaldığının altını çizdi.

Elber, şimdiye kadar hayatını kaybeden ve yaralanan çocuk sayısıyla Yemen’in “utanılası bir dönüm noktasına” girdiğini ifade ederek, “Daha fazla uluslararası yardım yapılmazsa, bu insani krizin yükünü çeken daha çok çocuk hayatını kaybedecek” dedi.

Yemen’deki iç savaş

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

İran destekli Husiler, sık sık Suudi Arabistan’ın güney bölgelerini balistik füze ve İHA’larla hedef alıyor.

(Bianet)

Foto: Gerd Altmann – Pixabay

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑